CRA2512-FZ-R100ELF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CRA2512-FZ-R100ELF
Bourns
SMD Current Sense Resistor - 2512 [6432 Metric] - 0.1 Ohm - 3W - ±50ppm/°C - Metal Film. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Bourns CRA series are precision, high power current sense chip resistors in 2512 standard case size. The resistance values ranges is 0.1ohm. These resistors provide flexibility of performance, space saving and low cost. Typical applications include power supplies, stepper motor drives and input amplifiers. Operating temperature ranges from -55°C to +170°C.
Search Keywords: CRA2512FZR100ELF
Supplier:
Bourns
Part No:
CRA2512-FZ-R100ELF
COO:
TW
ECCN:
EAR99
4000
Package Type:
REEL
Resistance Value:
100 mOhm
Power Rating:
3 W
Tolerance:
1 %
Case Size:
2512
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 170 °C