3361P-1-502GLF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3361P-1-502GLF
Bourns
Trimmer Potentiometer - 5K Ohm - 0.5W(1/2W) - 1(Elec)/1(Mech)Turn - 6.71 X 8.53 X 5.21mm - Gull Wing - Surface Mount. ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The 3361P-1-502GLF is a 5kR 500mW 1/4-inch square SMD Trimming Potentiometer with 100% tin-plated solderable pin terminals. The Trimpot® potentiometer features infinite resolution, 240° nominal adjustment angle, withstands harsh environments and immersion cleaning processes. Adjustability of ±0.05% voltage ratio and ±0.15% resistance ratio. Stable cermet element offers infinite resolution. Operating temperature ranges from -55°C to +125°C.
Search Keywords: 3361P1502GLF
Part No:
3361P-1-502GLF
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.71 x 8.53 x 5.21 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C