MF-R040-0-99 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MF-R040-0-99
Bourns
PTC Resettable Fuse 0.4A(hold) 0.8A(trip) 60V 40A 0.55W 3.8s 0.52Ohm Radial 7.4 X 3.1mm Bag Automotive
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: MFR040099
Supplier:
Bourns
Part No:
MF-R040-0-99
COO:
CN
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
Bag
Hold Current:
0.4 A
Trip Current:
0.8 A
Maximum Current Rating:
40 A
Maximum Voltage Rating:
60 V
Maximum Trip Time:
3.8@2A s
Minimum Initial Resistance:
0.52 Ohm
Maximum Initial Resistance:
0.86 Ohm