MF-RX135/72-0 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MF-RX135/72-0
Bourns
PTC Resettable Fuse 1.35A(hold) 2.7A(trip) 72V 40A 1.7W 9.6s 0.12Ohm Radial 12.26 X 3.1 X 18.26mm Bag Automotive
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: MFRX135720
Part No:
MF-RX135/72-0
Package Type:
BULK
Hold Current:
1.35 A
Trip Current:
2.7 A
Maximum Current Rating:
40 A
Maximum Voltage Rating:
72 V
Maximum Trip Time:
9.6@6.75A s
Minimum Initial Resistance:
0.12 Ohm
Maximum Initial Resistance:
0.19 Ohm