DR127-680-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
DR127-680-R
Eaton Electronics / Bussmann
The DR127-680-R is a magnetically shielded, ferrite core power inductor with a rated inductance of 68.0 µH. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The DR127-680-R is a high power density, shielded drum core inductor designed for high-efficiency applications. It provides a rated inductance of 68.0 µH with a typical DC resistance of 0.105 Ω. This component is rated for an RMS current of 2.44 A and a peak saturation current of 4.44 A. With its secure mounting and magnetic shielding, it is well-suited for use in DC-DC converters, noise filtering circuits, and power management for computers, LCD panels, and portable power devices.