V7-1V29E9 by honeywell
Image is representational - see mfr. specs
V7-1V29E9
Honeywell
MICRO SWITCH™ Miniature Basic Switches: V7 Series, Single Pole Normally Open (SPNO), 21 A 125, 250, or 277 Vac, ENEC 16 A 250 Vac, Additional ENEC Coverage @ 4 A Inductive 250 Vac, Pin Plunger, 175 g [6.17 oz] Maximum Operating Force, 2,9 mm [0.11 in] Mounting Holes, -40 °C to 85 °C [-40 °F to 185 °F] Temperature Range, Modified 6,35 mm x 0,81 mm [0.250 in x 0.032 in] Quick Connect Spread Termination, UL, CSA, ENEC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
V7-1V29E9 Snap Action Switch from Honeywell comes with silver alloy contact material and nylon housing material. This Honeywell switch has a long mechanical life and designed for 100K operations at a full load. The current rating of this electromechanical switch ranges from 0.1 A to 25 A and is ideal for higher cost-of-failure applications.
Product Highlights:
  • Current rating ranges from 0.1 A to 25 A
  • UL/CSA and ENEC approvals
  • Best suited for higher cost-of-failure applications
  • Designed for 100K operations at a full load or 10M for mechanical life
  • World-wide package size acceptance
Potential Applications:
  • Appliances
  • Vending machines
  • Timing devices
  • Office equipment
  • Computer/business equipment
  • Test instruments
  • Medical/dental equipment
  • Communications equipment
  • HVAC equipment
  • Manually operated devices
  • Valves
  • Gaming equipment
  • Pressure switches
Search Keywords: V71V29E9
Supplier:
Honeywell
Part No:
V7-1V29E9
COO:
MX
ECCN:
EAR99
50
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPST
Switch Configuration:
N.O.
Actuator Material/Style:
Plastic/Pin Plunger
Contact Rating @ Voltage:
1491.4@(CSA/UL) A
Maximum Movement Differential:
0.25 mm
Operating Force:
2.21 N
Termination Style:
Quick Connect
Dimension:
28.83 x 10.16 x 23.72 mm