SE-1000-48 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
SE-1000-48
MEAN WELL
AC/DC Single output enclosed power supply - 1 Output 48VDC at 21A - 1000W - DC fan cooling. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
End of Life: Final orders must be placed by 12/31/2026
DESCRIPTION
SE-1000-48 is AC/DC Single output enclosed power supply with output voltage 48DC at 21A. Input voltage range is 90 ~ 132VAC or 180 ~ 264VAC and is selected by a switch. This power supply has short circuit, overload, over voltage and over temperature protection. SE-1000-48 has a 2 year factory warranty.
Search Keywords: SE100048
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
SE-1000-48
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
AC Input Voltage:
90 to 132,180 to 264 V
DC Input Voltage:
254 to 370 V
Dimension:
278 x 127 x 63.5 mm