D225K1K0E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
D225K1K0E
Ohmite
The D225K1K0E is a 225W, 1.0 kΩ, ±10% tolerance, adjustable wirewound power resistor with a vitreous enamel coating. ...
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The D225K1K0E is a Dividohm® 210 series adjustable wirewound resistor designed for high-power applications. It features a power rating of 225 watts, a resistance of 1.0 kΩ with a ±10% tolerance, and a maximum operating voltage of 4595V. Constructed with a rugged, all-welded design, it has a tubular ceramic core and a flame-resistant, lead-free vitreous enamel coating. A supplied adjustable lug allows the resistance to be set anywhere from 10% to 90% of its total value. These features make it ideal for adjusting circuits, obtaining specific resistance values, and setting equipment to various line voltages.
Search Keywords: D225K1K0E
Supplier:
Ohmite
Part No:
D225K1K0E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
BOX
Technology:
Wirewound
Case Style:
Vitreous Enamel
Mounting:
Bolt-On
Power Rating:
225 W
Termination Style:
Radial Lug
Resistance Value:
1 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±260 ppm/°C