G6A-234P-ST-US-DC24 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6A-234P-ST-US-DC24
Omron Electronics
Signal Relay 24VDC 2A DPDT(20.2x10.1x8.4)mm THT ...
RoHS Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The G6A-234P-ST-US-DC24 is a Non-latching Low Signal Relay with DC coil. This G6A-series signal relay has DPDT AgPd (Au clad) contacts. Low-profile design allows use in 12.7mm (0.5 inch) PC board rack. Surge withstand voltage meets FCC Part 68 regulation. Unique moving loop (permanent magnet) armature reduces relay size, magnetic interference and contact bounce time. High sensitivity can be driven by digital circuits Units can be mounted side by side due to low magnetic leakage Special models available for ultrasonic cleaning and low thermo electromotive force -40 to 70°C Operating temperature range Applications Industrial
Search Keywords: G6A234PSTUSDC24
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
G6A-234P-ST-US-DC24
COO:
JP
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Box
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPDT
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Through Hole
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
20.2 x 10.1 x 8.4 mm
Termination Style:
PC Pin
Coil Current:
8.3 mA