G6A-274P-ST40-US-DC12 by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
G6A-274P-ST40-US-DC12
Omron Electronics
Signal Relay 12VDC 2A DPDT( (20.2mm 10.1mm 8.4mm)) THT ...
DESCRIPTION
The OMRON G6A-274P-ST40-US-DC12 is a high-performance signal relay designed for various electronic applications. This relay operates at 12VDC and can handle a current of up to 2A. It features a double-pole double-throw (DPDT) configuration, allowing for versatile switching between two different circuits. With its compact dimensions of 20.2mm x 10.1mm x 8.4mm and through-hole technology (THT) mounting, this relay can be easily integrated into your electronic designs. Whether in industrial control systems, telecommunications equipment, or automation devices, the OMRON G6A-274P-ST40-US-DC12 offers reliable and efficient signal switching.
Search Keywords: G6A274PST40USDC12
Part No:
G6A-274P-ST40-US-DC12
Relay Construction:
Non-Latching
DC Coil Voltage:
12 V
Maximum Current Rating:
2 A
Operating Temperature:
-40 to 70 °C
Dimension:
20.2 x 10.1 x 8.4 mm
Coil Current:
33.3 mA