EEE-1AA102P by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-1AA102P
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 1000 µF - 10 V - 20% - 10 X 10.2mm - Surface mount - 580mA - 2000h - 85°C. ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic S series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 1000µF and operate on voltage of 10V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEE1AA102P
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEE-1AA102P
COO:
MY
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Reel
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Mounting:
Surface Mount
Size:
10 x 10.2 mm
Termination Style:
N/R
Voltage:
10 VDC