EEE-1CA221XP by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-1CA221XP
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 220 µF - 16 V - 20% - 6.3 X 7.7mm - Surface mount - 162mA - 2000h - 85°C. ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic S series capacitors are type V surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 220µF and operate on voltage of 16V. These capacitors are perfect solution for applications which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEE1CA221XP
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEE-1CA221XP
COO:
MY
ECCN:
EAR99
900
Package Type:
Reel
Capacitance Value:
220 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Mounting:
Surface Mount
Size:
6.3 x 7.7 mm
Termination Style:
N/R
Voltage:
16 VDC