67WR10KLF by bi technologies/tt electronics
Image is representational - see mfr. specs
67WR10KLF
BI Technologies/TT Electronics
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 20(Elec)Turn 2.29mm (9.53 X 4.95 X 11.98mm) Pin Thru-Hole Box ...
DESCRIPTION
The BI TECHNOLOGIES part 67WR10KLF is a Res Cermet Trimmer with a resistance value of 10K ohms and a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.5W (1/2W) and a turn count of 20 (Electrical). With dimensions of 2.29mm (9.53 X 4.95 X 11.98mm), this trimmer features a pin thru-hole for convenient installation. The compact box design makes it suitable for various electronic applications where precise resistance adjustments are needed.
Search Keywords: 67WR10KLF
Part No:
67WR10KLF
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.95 x 11.98 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C