3540S-1-501L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3540S-1-501L
Bourns
Res Wirewound POT 500 Ohm 5% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.34mm (22.23 X 39.67 X 26.99mm) Solder Lug Panel Mount ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3540S-1-501L is a high-quality wirewound potentiometer designed for precise and reliable performance. With a resistance of 500 Ohms and a tolerance of 5%, this potentiometer is suitable for a wide range of applications. It has a power rating of 2W and a high-resolution 10 (Electrical)/10 (Mechanical) turn operation, allowing for fine adjustments. The potentiometer features solder lug terminals and is panel mountable with dimensions of 6.34mm (22.23 x 39.67 x 26.99mm). Trust BOURNS for superior quality and performance.
Search Keywords: 3540S1501L
Part No:
3540S-1-501L
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
500 Ohm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
39.67 x 26.99 x 22.23 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C