3683S-1-105L
BournsRes POT 1M Ohm 3% 2W (23.62 X 42.32mm) Solder Lug Panel Mount. 3 decade
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Res POT 1M Ohm 3% 2W (23.62 X 42.32mm) Solder Lug Panel Mount. 3 decade
Search Keywords: 3683S1105L
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Bourns
Part No:
3683S-1-105L
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
HU
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
1
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
N/A
Termination Style:
Solder
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
1 MOhm
Tolerance:
3 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
23.62 x 42.32 mm
Operating Temperature:
-25 to 85 °C
Switch Option:
No11446
Number of Elements:
111435
IN STOCK: 2
Ships today, if you order in
Factory Lead-Time 6 Weeks
Qty
Unit Price
1
CUSTOMERS
ALSO BOUGHT
PS-6001
Aleph-Proximity Sensor – High Power
PS6132
SPST (FROM 1A, N/O) Reed Switch Proximity Switch. 50W, 200V, 1A Switching
3500S-2-502L
Rotary Potentiometer - 5K Ohm - 2W - 10(Elec)/10(Mech)Turn - 22.23 X 46.04mm - Solder - Pa...
General Purpose Relay - 13A - 2.15 in x 1.45 in x 1.3 in.
AS6M-21KT2PB
Switch Key Lock N.O./N.C. DPDT 90° Flat Key 1A 250VAC 250VDC Quick Connect/Solder 250000Cy...