SRP1038A-8R2M by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SRP1038A-8R2M
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 8.2uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 8A 0.024Ohm DCR 4040 Automotive T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS SRP1038A-8R2M is a high-performance power inductor designed for automotive applications. This shielded wirewound inductor has an inductance of 8.2uH with a tolerance of 20% and a 100KHz frequency rating. With a 20Q-Factor, carbonyl powdered core, and a current rating of 8A, this inductor offers low resistance at 0.024Ohm DCR. The compact 4040 size makes it ideal for space-constrained automotive designs. The SRP1038A-8R2M is available in tape and reel packaging for easy automated assembly.
Search Keywords: SRP1038A8R2M
Supplier:
Bourns
Part No:
SRP1038A-8R2M
COO:
CN
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
REEL
Inductance:
8.2 uH
Type:
Power
Impedance:
N/A
Tolerance:
20 %
Technology:
Wirewound
Maximum DC Current:
8 A
Maximum DC Resistance:
0.024 Ohm
Operating Temperature:
-55 to 150 °C