EMVE500ARA470MF80G by chemi-con
EMVE500ARA470MF80G
Chemi-Con
MVE Series 50 V 47 uF 6.3 x 7.7 mm ±20 % SMT Aluminum Electrolytic Capacitor ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The CHEMI-CON EMVE500ARA470MF80G is part of the MVE Series of aluminum electrolytic capacitors with a voltage rating of 50V and capacitance of 47 uF. This surface mount technology (SMT) capacitor measures 6.3 x 7.7 mm and has a tolerance of ±20%. Designed for high performance and reliability, this capacitor is ideal for various electronic applications requiring high capacitance and voltage requirements.