BK/GMA-15-R by eaton electronics / bussmann
Image is representational - see mfr. specs
BK/GMA-15-R
Eaton Electronics / Bussmann
Fuse Miniature Fast Acting 15A 125V Holder Cartridge 5 X 20mm Glass Cardboard Carton ...
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
BK/GMA-15-R is a 5 x 20mm fast-acting glass tube fuse from the GMA Series designed for overcurrent protection in electrical circuits. It features a 15A current rating with a 125Vac voltage rating and an interrupting rating of 150A at 125Vac. The fuse has a typical DC cold resistance of 0.004O and a maximum voltage drop of 100mV at rated current. With UL Recognition (7-15A) and PSE Approval (1A-15A), this fuse is suitable for a wide range of applications requiring reliable circuit protection with fast-acting response characteristics.
Search Keywords: BKGMA15R
Supplier:
Eaton Electronics / Bussmann
Part No:
BK/GMA-15-R
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
Bulk
Type:
Miniature
Fuse Size:
5 x 20 mm
Acting:
Fast
Current Rating:
15 A
Maximum AC Voltage Rating:
125 V