71BDF30-02-2-AJN by grayhill
Image is representational - see mfr. specs
71BDF30-02-2-AJN
Grayhill
Switch Rotary DP Flatted Shaft PC Pins 0.3A 115VAC 30VDC ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The GRAYHILL part 71BDF30-02-2-AJN is a high-performance rotary switch designed for efficient and reliable circuit control. This switch features a durable flatted shaft design and is equipped with PC pins for secure electrical connections. With a low current rating of 0.3A and a voltage rating of 115VAC/30VDC, this rotary switch is suitable for a wide range of applications.
Search Keywords: 71BDF30022AJN
Supplier:
Grayhill
Part No:
71BDF30-02-2-AJN
Alias/AKA:
71BDF30-02QAJN
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Number of Positions:
N/A
Pole Throw Configuration:
4P6T
Actuator Length:
9.53 mm
Dimension:
22.23 x 42.32 x 18.08 mm
Actuator Style/Diameter:
Flatted Shaft/6.36
Mounting:
Panel Mount/Through Hole
Body Orientation:
Right Angle
Terminal Type:
PC Pins
Angle of Throw:
30 °
Contact Rating @ Voltage:
0.3@115VAC A