RTE-P2AD24 by idec corporation
Image is representational - see mfr. specs
RTE-P2AD24
IDEC Corporation
Multi range timer
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
A Multi Function Timer with Operating Voltage: 24VAC/24VDC, Timer Type: Dry Contact Trigger (Momentary Start Signal), Timing Function: Cycle Mode, Contact Rating: 10A, Contact Configuration: Delayed DPDT, Terminal Type: 11 Pin Plug-In
Search Keywords: RTEP2AD24
Supplier:
IDEC Corporation
Part No:
RTE-P2AD24
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Mounting:
Socket
Type:
Timer Relay
Contact Arrangement:
DPDT
DC Coil Voltage:
24 V
AC Coil Voltage:
24 V
Contact Form:
2 Form C
Maximum Current Rating:
10 A