LPC-20-700 by mean well
Image is representational - see mfr. specs
LPC-20-700
MEAN WELL
AC/DC Single output LED driver Constant Current (CC) - Output 0.7A at 9-30VDC - cable output - 20W - No dimming function. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
LPC-20-700 is AC/DC Single output LED driver Constant Current output current is fixed 700mA at 9-30VDC. LPC-20 is series of external switch mode epoxy encapsulated IP67 rated power supplies with high efficiency, long life and high reliability. Thanks to the high efficiency up to 83%, it is able of operating from -30℃ ~ +70℃ case temperature. LPC-20-700 comes in fully isolated plastic case and has a 2 year factory warranty.
Search Keywords: LPC20700
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
LPC-20-700
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current
Output Type:
Fixed
Dimming:
No
Maximum Output Power:
21 W
Output Voltage Range:
9.0 to 48.0 Vdc
Maximum Output Current:
700 mA (0.7 A)
Minimum AC Input Voltage:
90
Maximum AC Input Voltage:
264
Minimum DC Input Voltage:
127
Maximum DC Input Voltage:
370
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-30 to 70 °C