PIC18F66K80-E/PT by microchip technology
Image is representational - see mfr. specs
PIC18F66K80-E/PT
Microchip Technology
PIC 18 microcontroller - MCU 8 bit - RISC architecture - 75 Instructions - 1.8 V to 5.5 V - Pins: 64 - Package type: TQFP 64 – Speed 64 MHz - Flash 64 KB – SRAM 3648 bytes – EEPROM 1024 bytes - I/O: 54 – A/D: 10 bit with 11 channels – 05 Timers – MSSP – 0 ...
RoHS Compliant
TRAY Packaging
DESCRIPTION
The MICROCHIP TECH PIC18F66K80-E/PT is part of PIC18 family with a 8-Bit RISC microcontroller. It can sustain standard temperature ranges from -40°C to + 125 C, has 64 pin in TQFP-64 package and 64 MHz clock speed. This device has a Flash memory of 64 KB, a SRAM of 3648 bytes, EEPROM of 1024 bytes, five timers module and 11 channels of 10 bits ADC. This MCU includes MSSP & EUSART communication modules (I2C & SPI modules) with 54 I/O pins. It can be used to achieve various tasks.
Search Keywords: PIC18F66K80EPT
Part No:
PIC18F66K80-E/PT
COO:
TH
ECCN:
3A991.a.2
160
Package Type:
TRAY
Number of Programmable I/Os:
54
Program Memory Size:
64 KB
RAM Size:
3648 B
ADC Resolution:
12 bit
Program Memory Type:
Flash
Operating Temperature:
-40 to 125 °C