15FR100E by ohmite
Image is representational - see mfr. specs
15FR100E
Ohmite
Current Sense Through Hole Resistor - 0.1 ohm - 10 Series - 5 W - Wirewound - Axial Leaded - ± 1%. ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 15FR100E is a 0.1R 5W 2-terminal through-hole mounting axial wire element Current Sense Resistor is specifically designed for low-resistance applications requiring the highest accuracy and temperature stability. Based on 25°C free air rating power rating and 5 times rated wattage for 5-second overload.
Search Keywords: 15FR100E
Supplier:
Ohmite
Part No:
15FR100E
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
BULK
Termination Style:
Axial
Power Rating:
5 W
Resistance Value:
100 mOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
N/A
Operating Temperature:
-55 to 275 °C
Packaging:
N/A
Dimension:
23.8 x 8.4 mm