LY1FAC24 by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
LY1FAC24
Omron Automation
Power Relay 24VAC 15A SPDT(44x22.5x41.9)mm Flange
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: LY1FAC24
Supplier:
Omron Automation
Part No:
LY1FAC24
COO:
ID
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
24 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
SPDT
Maximum Current Rating:
15 A
Mounting:
Flange Mount
Termination Style:
Quick Connect
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-25 to 55 °C
Coil Resistance:
180 Ohm