MGN2CAC120 by omron automation
Image is representational - see mfr. specs
MGN2CAC120
Omron Automation
Power Relay 120VAC 30A DPDT (84.33mm 63.5mm 60.45mm) ...
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The OMRON MGN2CAC120 is a high-quality power relay designed for industrial applications, capable of handling up to 30A at 120VAC. This Double-Pole Double-Throw (DPDT) relay has compact dimensions of 84.33mm x 63.5mm x 60.45mm, making it suitable for space-constrained installations. Trust in OMRON's reputation for reliability and durability with this versatile power relay.
Search Keywords: MGN2CAC120
Supplier:
Omron Automation
Part No:
MGN2CAC120
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
120 V
DC Coil Voltage:
N/A
Contact Arrangement:
DPDT
Mounting:
N/A
Termination Style:
Screw Terminal
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
Operating Temperature:
-45 to 80 °C