V-15G5-1C25-K by omron electronics
Image is representational - see mfr. specs
V-15G5-1C25-K
Omron Electronics
Switch Snap Action N.O./N.C. SPDT Short Hinge Roller Lever Quick Connect 15A 250VAC 250VDC 372.85VA 2.35N Screw Mount ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The V-15G5-1C25-K is a single-pole double-throw (SPDT) general purpose Snap Action Switch with quick-connect terminals (#187), a short hinge roller lever actuator and 0.5mm (G gap) contact gap. It is widely used for applications where long life expectancy and high reliability is required. Silver alloy contacts 2.9mm Mounting hole size 100MΩ at 500VDC Minimum insulation resistance 15mΩ Maximum contact resistance IP40 Protection rating Applications Industrial
Search Keywords: V15G51C25K
Supplier:
Omron Electronics
Part No:
V-15G5-1C25-K
Alias/AKA:
V15G51C25KBYOMI
COO:
ID
ECCN:
EAR99
100
Mounting:
Through Hole
Pole Throw Configuration:
SPDT
Switch Configuration:
N.O./N.C.
Actuator Material/Style:
Polyacetar Resin/Stainless Steel/Short Hinge Roller Lever
Contact Rating @ Voltage:
372.85@(CSA/UL) A
Maximum Movement Differential:
0.5 mm
Operating Force:
2.35 N
Termination Style:
Quick Connect
Dimension:
37.8 x 10.3 x 27.9 mm