JQ1AP-B-18V-F
Panasonic Electronic ComponentsElectromechanical Relay 18VDC 1.62KOhm 10(NO)/3(NC)A SPST-NO (20x10x16)mm THT Power Relay
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Discontinued & Replaced
Certificate of Compliance Guarantee
DESCRIPTION
Electromechanical Relay 18VDC 1.62KOhm 10(NO)/3(NC)A SPST-NO (20x10x16)mm THT Power Relay
Search Keywords: JQ1APB18VF
SPECIFICATIONS
Product Attribute
Attribute Value
Select Attribute
Products found: 0
Supplier:
Panasonic Electronic Components
Part No:
JQ1AP-B-18V-F
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
Yes
HTS:
COO:
TH
ECCN:
EAR99
Supplier Standard Pack:
100
Package Type:
Bulk
Relay Construction:
Non-Latching
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
18 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Maximum Current Rating:
10(NO)/3(NC) A
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
PC Pin
Push to Test Button:
No
Led Indicator:
No
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Coil Resistance:
1.62 KOhm