TQ2SL-L2-24V by panasonic electronic components
Image is representational - see mfr. specs
TQ2SL-L2-24V
Panasonic Electronic Components
Signal Relay 24VDC 2A DPDT(14x11.5x7.5)mm SMD ...
DESCRIPTION
The PANASONIC EW/AROMAT TQ2SL-L2-24V is a high-quality signal relay designed for various electronic applications. This compact relay features a 24VDC coil voltage, 2A switching capacity, and a DPDT (double pole double throw) configuration. With a compact size of (14x11.5x7.5)mm and surface mount design, this relay is suitable for use in tight spaces and is easy to install on circuit boards. Trust the PANASONIC EW/AROMAT TQ2SL-L2-24V for reliable and efficient signal switching in your electronic projects.
Search Keywords: TQ2SLL224V
Part No:
TQ2SL-L2-24V
DC Coil Voltage:
24 V
Maximum Current Rating:
2 A
Mounting:
Surface Mount12526
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Dimension:
14 x 11.5 x 7.5 mm
Termination Style:
Gull Wing12536
Coil Current:
8.3 mA