PRD-3AY0-120
TE Connectivity / P&B BrandPower Relay - Open Style - 1 form X (1 NO-DM) - 120VAC Coil - 25A Contact Rating - 600VAC/125VDC Switching - Screw Termination - Chassis Mount. ...
DESCRIPTION
The PRD-3AY0-120 from TE Connectivity / P&B Brand is chassis mount power relay (open style) with 1 form X (1 NO-DM) contact arrangement, 120VAC coil voltage, 85 mA coil current and 290 Ohms coil resistance. This relay has silver (Ag) contacts, 25A contact current rating, 600VAC/125VDC maximum switching voltage and screw termination. Operating temperature range is from -55°C to 45°C.
Product Highlights:
- PRD Series
- Contact Arrangement = 1 Form X, SPST-NO-DM, 1 N/O Bridge Contact
- Contact Current Rating = 25 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 120 VAC