ECA-1EM102 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-1EM102
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 1000 µF - 25 V - 20% - 10 X 20mm - Radial - 5 mm - 850 mA - 2000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The Panasonic M series capacitors are automotive grade type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The M series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. The capacitance of this capacitor is 1000µF and operate on voltage of 25V. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: ECA1EM102
Part No:
ECA-1EM102
Capacitance Value:
1000 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
10 x 20 mm
Voltage:
25 VDC