ECA-1HHG331 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECA-1HHG331
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 330 µF - 50 V - 20% - 10 X 16mm - Radial - 5 mm - 410 mA - 2000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic NHG series is automotive grade Type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitor. The capacitance of this capacitor is 330µF and operate on voltage of 50V. NHG series parts cover broad range of voltage ratings and capacitance values. Typical applications include audio, video and general purpose electronic circuits.
Search Keywords: ECA1HHG331
Supplier:
Panasonic
Part No:
ECA-1HHG331
COO:
MY
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
330 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
10 x 16 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
50 VDC