ECE-A1VKS100 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECE-A1VKS100
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 10 µF - 35 V - 20% - 5 X 5mm - Radial - 2mm - 30mA - 1000h - 85°C. ...
DESCRIPTION
The KS series radial lead Aluminium Electrolytic Capacitor features high reliability, low impedance and high ripple current. It is suitable for the high reliability application such as an industrial instrument. The capacitance of this capacitor is 10µF and operate on voltage of 35V. Tipical aplication is in industrial.
Search Keywords: ECEA1VKS100
Part No:
ECE-A1VKS100
Capacitance Value:
10 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Size:
5 x 5 mm
Termination Style:
Radial2202
Voltage:
35 VDC