ECQ-E6105KF by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
ECQ-E6105KF
Panasonic
Cap Film 1uF 630V PET 10% (31 X 12.5 X 21.9mm) Radial 27.5mm 105°C Bulk ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The PANASONIC part ECQ-E6105KF is a capacitive film that offers a capacitance value of 1uF and a maximum voltage rating of 630V. This film capacitor is constructed using PET material and exhibits a tolerance of 10%. With dimensions of 31 mm (length) by 12.5 mm (width) by 21.9 mm (height), it features radial leads with a spacing of 27.5 mm. The ECQ-E6105KF is capable of operating at temperatures up to 105°C and is sold in bulk packaging. Ideal for a wide range of electronic applications, this PANASONIC capacitor guarantees reliable and high-quality performance.
Search Keywords: ECQE6105KF
Supplier:
Panasonic
Part No:
ECQ-E6105KF
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
Bag
Dielectric:
PET
Voltage:
630 VDC
Capacitance Value:
1 uF
Tolerance:
10 %
Mounting:
Through Hole
Termination Style:
Radial
Size:
31 x 12.5 x 21.9 mm