EEE-FK1J101P by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEE-FK1J101P
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 100 µF - 63 V - 20% - 10 X 10.2mm - Surface mount - 400 mA - 2000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Reel Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic FK series capacitors are automotive grade type V, surface mount polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 100µF and operate on voltage of 63V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. Tipical aplications are automotive, industrial, power management, consumer electronics and portable devices.
Search Keywords: EEEFK1J101P
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEE-FK1J101P
COO:
MY
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Reel
Capacitance Value:
1002179uF
Tolerance:
202203%
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Surface Mount2190
Size:
10 x 10.2 mm
Termination Style:
N/R
Voltage:
632205VDC