EEU-FR1E101 by panasonic
Image is representational - see mfr. specs
EEU-FR1E101
Panasonic
Electrolytic Aluminum Capacitor - 100 µF - 25 V - 20% - 6.3 X 11.2mm - Radial - 2.5 mm - 455 mA - 5000h - 105°C. ...
RoHS Compliant
Bag Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The Panasonic FR series capacitors are type A, radial leaded polarized aluminium electrolytic capacitors. The capacitance of this capacitor is 100µF and operate on voltage of 25V. These capacitors are perfect solution for applications, which require ultra low ESR, very high ripple current and very long life in small mounting form. In comparison to Panasonic FM series, the FR series capacitors can achieve a endurance upgrade of up to 100% and a capacitance increase of up to 30% by improving material technology.
Search Keywords: EEUFR1E101
Supplier:
Panasonic
Part No:
EEU-FR1E101
COO:
MY
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
Bag
Capacitance Value:
100 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
6.3 x 11.2 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
25 VDC