PLC-OSC-24DC/300DC/-1 by phoenix contact
Image is representational - see mfr. specs
PLC-OSC-24DC/300DC/-1
Phoenix Contact
PLC-INTERFACE - integrated solid-state relay - with screw connection - for mounting on NS 35/7,5 DIN rails - input: 24 V DC - output: 12 - 300 V DC/1 A ...
DESCRIPTION
The PHOENIX CONTACT part 2980678 is a PLC-INTERFACE with an integrated solid-state relay designed for easy installation on NS 35/7,5 DIN rails using a screw connection. This versatile device operates with an input voltage of 24 V DC and has an output range of 12 to 300 V DC with a maximum current rating of 1 A. Perfect for various industrial automation applications, this compact and reliable unit provides seamless control and switching capabilities.