25PK470MEFC8X11.5 by rubycon america
Image is representational - see mfr. specs
25PK470MEFC8X11.5
Rubycon America
Aluminum Electrolytic - Radial - 470uF - 20% - 25VDC - 8mm dia x 11.5mm - -40 to 85°C ...
DESCRIPTION
The 25PK470MEFC8X11.5 is part of the PK series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 470uF 25VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 2000 hour lifetime. Size is 8mm dia x 11.5mm and temperature of operation is from -40 to 85°C
Search Keywords: 25PK470MEFC8X115
Part No:
25PK470MEFC8X11.5
EAR99
2000
Capacitance Value:
470 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
8 x 11.5 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
25 VDC