LI24-1A85 by standex electronics
Image is representational - see mfr. specs
LI24-1A85
Standex Electronics
Reed Relay - SPST-NO (1 Form A) - 24VDC Coil - 1A Coil - 1000VAC/DC Switching - PC Pin - Through Hole.
RoHS Compliant
Tube Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The LI24-1A85 is reed relay with dimensions: 30 mm x 10 mm x 10.4 mm. Operating temperature range is from -20°C to 70°C.
Search Keywords: LI241A85
Supplier:
Standex Electronics
Part No:
LI24-1A85
Alias/AKA:
COO:
CN
ECCN:
EAR99
160
Package Type:
Tube
Type:
Dry
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
SPST-NO
Maximum DC Switching Voltage:
1 KV
Maximum Carry Current:
2.5 A
Maximum Switching Current:
1 A
Maximum Switching Power:
100 W