219FXXP-48VDC by struthers-dunn
Image is representational - see mfr. specs
219FXXP-48VDC
Struthers-Dunn
The 219FXXP-48VDC is a 6-pole normally open (6P-NO) industrial relay with a 48V DC coil and a 10A contact rating. ...
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
The 219FXXP-48VDC is a 14-pin plug-in industrial relay from the 219 series, featuring a 6-pole normally open (6P-NO) contact configuration. It operates with a nominal coil voltage of 48V DC and has silver alloy contacts rated for 10A at 28V DC or 120V AC resistive loads. This DC model provides a maximum operate time of 25ms, a release time of 20ms, and an operating temperature range of -20°C to 70°C. Housed in a clear polycarbonate enclosure, this rugged and proven relay is a standard for various industrial applications where long life and reliability are critical.
Search Keywords: 219FXXP48VDC
Supplier:
Struthers-Dunn
Part No:
219FXXP-48VDC
Alias/AKA:
219FXXP-48D
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
AC Coil Voltage:
N/A
DC Coil Voltage:
48 V