T92P7A22-240 by te connectivity / p-b brand
Image is representational - see mfr. specs
T92P7A22-240
TE Connectivity / P&B Brand
High Power PCB Relay - 2 form A (2 NO) - 240VAC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC Switching - Dust Protected Plastic Case - 0.250" Quick Connect. ...
DESCRIPTION
The T92P7A22-240 from TE Connectivity / P&B Brand is chassis mount high power PCB relay with 2 form A (2 NO) contact arrangement, 240VAC coil voltage and 3.8 kOhms coil resistance. This dust protected plastic case relay has silver cadmium oxide (AgCdO) contacts, 30A contact current rating, 600VAC maximum switching voltage and 0.250" (6.3mm) quick connect termination. Operating temperature range is from -55°C to 65°C.
  • Monostable Coil Magnetic System
  • Input Voltage = 220 VAC, 240 VAC
Search Keywords: T92P7A22240
Part No:
T92P7A22-240
AC Coil Voltage:
220,240 V
Operating Temperature:
-55 to 65 °C