T92S7A12-240
TE Connectivity / P&B BrandHigh Power PCB Relay - 2 form A (2 NO) - 240VAC Coil - 30A Contact Rating - 600VAC Switching - Sealed Plastic Case - PC Pin Termination -Through Hole. ...
DESCRIPTION
The T92S7A12-240 from TE Connectivity / P&B Brand is through hole mounting high power PCB relay with 2 form A (2 NO) contact arrangement, 240VAC coil voltage and 3.8 kOhms coil resistance. This sealed plastic case relay has silver cadmium oxide (AgCdO) contacts, 30A contact current rating, 600VAC maximum switching voltage and PC pin termination. Operating temperature range is from -55°C to 65°C.
Product Highlights:
- T92 Series
- Contact Arrangement = 2 Form A, DPST-NO, 2 N/O
- Contact Current Rating = 30 Amps.
- Monostable Coil Magnetic System
- Input Voltage = 220 VAC, 240 VAC