44A0111-16-45 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
44A0111-16-45
TE Connectivity / Raychem Brand
High Performance Cable 16AWG 1.9mm Tin Coated Copper Yellow/Green Stripe 600VAC
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 44A01111645
Supplier:
Part No:
44A0111-16-45
Alias/AKA:
COO:
GB
ECCN:
EAR99
1000
Size:
16 AWG
Bunch Stranding:
19x29
Conductor Material:
Tin Coated Copper
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Cable Diameter:
1.9 mm
Maximum Voltage Rating:
600 VAC
Operating Temperature:
-65 to 150 °C