44A0111-26-2-US by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
44A0111-26-2-US
TE Connectivity / Raychem Brand
26 AWG (19x38) tin coated copper. Spec 44, 600V insulation Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene. Red ...
RoHS Compliant
Pack Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Product Highlights:
  • Cable Type = Spec 44
  • Wire Source = United States
  • Cable Style = Primary
  • Wire Size (AWG/CM) = 26 AWG
  • Voltage Rating = 600 VAC
Search Keywords: 44A0111262US
Supplier:
Part No:
44A0111-26-2-US
Alias/AKA:
COO:
US
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
Pack
Size:
26 AWG
Bunch Stranding:
19x38
Conductor Material:
Tin Coated Copper
Insulation Material:
Radiation-Crosslinked, Extruded Polyalkene
Cable Diameter:
0.91 mm
Maximum Voltage Rating:
600 VAC
Operating Temperature:
-65 to 150 °C