CWT-13-W122-5
TE Connectivity / Raychem BrandShield Terminal 16AWG Green 45.5mm Tin ...
DESCRIPTION
The TE Connectivity / Raychem CWT-13-W122-5 is a high-performance shield terminal designed for 16AWG wires. The terminal is green in color, with a length of 45.5mm and is coated with tin for improved conductivity. This shield terminal is perfect for ensuring secure and reliable connections in a variety of electrical applications.
Product Highlights:
- Sealing = Splash Resistant
- Cable Temperature Rating = 85 °C
- Jacket Outer Diameter = 13.00 mm
- Shield O.D. (Min.) = 8.90 mm