25PK470MEFC8X11.5
Rubycon AmericaAluminum Electrolytic - Radial - 470uF - 20% - 25VDC - 8mm dia x 11.5mm - -40 to 85°C ...
DESCRIPTION
The 25PK470MEFC8X11.5 is part of the PK series of capacitors from Rubycon Corporation. It is a 470uF 25VDC Aluminum Electrolytic Capacitor with Radial leads. It has a tolerance of ±20% and a 2000 hour lifetime. Size is 8mm dia x 11.5mm and temperature of operation is from -40 to 85°C