CWT-13-W122-5 by te connectivity / raychem brand
Image is representational - see mfr. specs
CWT-13-W122-5
TE Connectivity / Raychem Brand
Shield Terminal 16AWG Green 45.5mm Tin ...
RoHS Non-Compliant
Box Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The TE Connectivity / Raychem CWT-13-W122-5 is a high-performance shield terminal designed for 16AWG wires. The terminal is green in color, with a length of 45.5mm and is coated with tin for improved conductivity. This shield terminal is perfect for ensuring secure and reliable connections in a variety of electrical applications.
Product Highlights:
  • Sealing = Splash Resistant
  • Cable Temperature Rating = 85 °C
  • Jacket Outer Diameter = 13.00 mm
  • Shield O.D. (Min.) = 8.90 mm