FN2020-20-08 by te connectivity / schaffner emc
Image is representational - see mfr. specs
FN2020-20-08
TE Connectivity / SCHAFFNER EMC
Power Line Filter - 20 A - 250 VAC - EMI - RFI - Bolt & Nut - 600 µH - 0.15 µF. ...
DESCRIPTION
Do you need to attenuate radio frequencies between an electronic component and an external line? Then this FN2020-20-08 power line filter from Schaffner is perfect for you! It has an operating frequency of 0 to 400 Hz. This device has a maximum current rating of 20. This power line filter has an operating temperature range of -25 °C to 100 °C. The FN2020-20-08 power line filter has a threaded stud termination style. This product is 54 mm long, 30.3 mm tall and 85 mm deep.
Search Keywords: FN20202008
Part No:
FN2020-20-08
Alias/AKA:
800613-SF
EAR99
30
Maximum Voltage Rating:
250 VAC
Maximum Current Rating:
20 A
Operating Frequency:
0 to 400 Hz
Operating Temperature:
-25 to 100 °C
Dimension:
54 x 85 x 30.3 mm