MF-USMF010-2 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MF-USMF010-2
Bourns
PTC Resettable Fuse - 0.1A(hold) 0.3A(trip) - 30V - 10A - 0.6W - 0.80 Ohm - Solder Pad 1210. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The MF-USMF010-2 is a 0.1A surface mountable PTC Resettable Fuse with electroless Ni under immersion Au terminals and standard Au finish termination pad solderability. The resettable overcurrent protection offers greater reliability and longer part life. The MF-USMF series PTC Resettable Fuse for game consoles, PC motherboards, USB port protection - USB 2.0/3.0/OTG, HDMI 1.4 source protection, IEEE 1394 ports, mobile phones and digital camera. Operating temperature ranges from -40°C to +85°C.
Search Keywords: MFUSMF0102
Supplier:
Bourns
Part No:
MF-USMF010-2
COO:
CN
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
REEL
Hold Current:
0.1 A
Trip Current:
0.3 A
Maximum Current Rating:
10 A
Maximum Voltage Rating:
30 V
Maximum Trip Time:
0.6@0.5A s
Minimum Initial Resistance:
0.8 Ohm