HLG-150H-48B by mean well
Image is representational - see mfr. specs
HLG-150H-48B
MEAN WELL
AC/DC LED Power Supply – 48VDC - 153.6W-3.2A- Constant Current/Constant Voltage – Input from 90 to 305VAC – 3 in 1 dimming adjustable via potentiometer. ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The HLG-150H-48B is a 320W AC/DC LED driver featuring a dual mode constant voltage and constant current output. HLG-150H-48B operates from 90 to 305VAC. Voltage output is 48 VDC and constant output current region from 24-48VDC with rated current of 3.2A. Thanks to the high efficiency up to 94%,with the fanless design, it is able to operate from -40℃ ~ +90℃ case temperature under free air convection. The design of metal housing and IP67/IP65 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications. HLG-150H-48B is equipped with various function options, such as dimming methodologies, so as to provide the optimal design flexibility for LED lighting system. The HLG-150H-48B has a typical lifetime of 62000 hours and a 7-year factory warranty.
Search Keywords: HLG150H48B
Supplier:
MEAN WELL
Part No:
HLG-150H-48B
COO:
CN
ECCN:
EAR99
1
Input/Output Type:
AC/DC8097
Style:
Enclosed
Type:
Constant Current/Voltage
Output Type:
Fixed, Dimmable
Dimming:
1 to 10 Vdc/PWM/Resistance
Maximum Output Power:
153 W
Output Voltage Range:
24.0 to 48.0 Vdc
Maximum Output Current:
3,200 mA (3.2 A)
Minimum AC Input Voltage:
90
Maximum AC Input Voltage:
305
Minimum DC Input Voltage:
127
Maximum DC Input Voltage:
431
Termination Style:
Wire Leads
Input Connector Type:
Stripped and Tinned
Output Connector Type:
Stripped and Tinned
Operating Temperature:
-40 to 90 °C