HLG-150H-48B
MEAN WELLAC/DC LED Power Supply – 48VDC - 153.6W-3.2A- Constant Current/Constant Voltage – Input from 90 to 305VAC – 3 in 1 dimming adjustable via potentiometer. ...
DESCRIPTION
The HLG-150H-48B is a 320W AC/DC LED driver featuring a dual mode constant voltage and constant current output. HLG-150H-48B operates from 90 to 305VAC. Voltage output is 48 VDC and constant output current region from 24-48VDC with rated current of 3.2A. Thanks to the high efficiency up to 94%,with the fanless design, it is able to operate from -40℃ ~ +90℃ case temperature under free air convection. The design of metal housing and IP67/IP65 ingress protection level allows this series to fit both indoor and outdoor applications. HLG-150H-48B is equipped with various function options, such as dimming methodologies, so as to provide the optimal design flexibility for LED lighting system. The HLG-150H-48B has a typical lifetime of 62000 hours and a 7-year factory warranty.